Úspěšní čeští startupisté se podělili o své prezentace, díky nimž od investorů získali miliony

Jak vypadaly takzvané pitch decky Jana Bednáře ze Shipmonku, Michala Šmídy z Twista či Tomáše Krátkého z Manty.

Peter BrejčákPeter Brejčák

ccvc_23-2

Foto: CzechCrunch

Jak čeští startupisté oslovují investory

0Zobrazit komentáře

Newsletter CzechCrunch Venture Capital přináší informace o dealech a přehled o všem, co se za poslední měsíc v českém VC světě stalo.

Načítám formulář...

Neoddělitelnou součástí života zakladatelů startupů je takzvané „pitchování“, tedy předkládání svého nápadu a byznysu nejen investorům. K tomu běžně využívají i prezentace, jež se v angličtině označují jako pitch decks.

V zahraničí je běžné, že úspěšné startupy časem své pitch decky zveřejňují, aby inspirovaly další mladé zakladatele či poskytly zajímavý pohled do svého nitra svým fanouškům. V rámci rozsáhlého mapování startupů a trhu jsme české velikány poprosili o totéž.

Tady je výsledek, kde přinášíme několik pitch decků úspěšných českých startupů. Konkrétně jde o BedaBox a ShipMonk zakladatele Jana Bednáře, Mantu Tomáše Krátkého, Twisto Michala Šmídy a Apify Jakuba Balady a Jana Čurna.

  • Pavlína Louženská, jež působí mimo jiné i jako mentorka CzechCrunch Startup Academy, v článku přiblížila, jak má správně udělaný pitch deck vypadat, co by měl obsahovat a v čem startupisté při jeho tvorbě nejčastěji dělají chyby.

Ne všichni startupisté ale pitch decky potřebují. „Doteď jsme všechny naše peníze získali bez decků,“ řekl pro CzechCrunch Jakub Jurových, zakladatel startupu Deepnote, který celkem nasbíral přes půl miliardy korun.

Chcete se o svůj pitch deck podělit i vy?

  • Napište nám na peter@cc.cz!.

Přehled pitch decků českých startupů vznikl jako součást výběru CC25 – pětadvacítky mladých českých firem, jež se vyplatí sledovat.

  • Podívejte se také na velký přehled dat o všech investicích do startupů českých zakladatelů za rok 2022.

V návaznosti na výběr CC25 jsme v průběhu února publikovali také podcastovou minisérii.

  • V první epizodě jsme si povídali o tom, jak startupový svět v Česku vlastně vypadá, jaké obory zasahuje i jak mění naše životy.
  • Druhé vydání se zaměřilo na pohled na mladé firmy ze strany investora, řešili jsme jej s Vojtou Ročkem z Presto Ventures, který svébytně popsal, co zdejší startupy trápí.
  • Ve třetím díle jsme si s Richardem Valtrem z Mews povídali o jeho cestě, jaký je z pohledu dnes už světového startupisty český ekosystém, o jeho pohledu na zdejší talenty a jak úspěšně vidí místní mladé firmy ve světě.

Únorové dealy českých zakladatelů

Exit si po dvou a půl letech od vzniku připsal oficiálně kanadský startup WFHomie české spoluzakladatelky Pavly Bobošíkové, který firmám pomáhá s prací na dálku. Kupujícím je americká firma GoCo, výše transakce nebyla zveřejněna, celkem startup nasbíral investice 1,6 milionu dolarů (35 milionů korun).

Startup Snuggs zakladatelů Lindy Šejdové a Tomáše Zahradníka, jenž vyrábí menstruační spodní prádlo, získal 115 milionů korun od Wood & Company, Nation 1 i Thomase Archera Bati, pravnuka Tomáše Bati.

Startup GoodAccess zakladatele Michala Čížka, který firmám pomáhá se zabezpečením práce na dálku, získal 26 milionů korun od fondů Nation 1 a Fazole Ventures.

Datový startup Boost.Space zakladatele Tadeáše Marka nabral 18,5 milionu korun od andělů Ondreje Smolára ze slovenské IT skupiny Soitron Group, Petra Burcala, jednoho ze zakladatelů e-shopu Bílézboží.cz (předchůdce Mall.cz) a Michaela Rostocka-Poplara, valuace je 125 milionů korun.

Outfindo Jana Matějů, online průvodce koupí kola, nabírá 700 tisíc eur (16,6 milionu korun) od Roberta Kyncla, globálně nejvýše postaveného Čecha v showbyznysu, a zakladatele Mews Richarda Valtra.

Síť ovocných barů Fruitisimo podpořila nižšími desítkami milionů korun investiční skupina Wood & Company, která svůj dosavadní tříprocentní podíl zvýšila na osm procent.

Platformu GetFix zakladatelů Stanislava Tomana a Kirilla Volskiyho, jež řeší servis aut přes mobil, podpořil nejmenovaný andělský investor částkou 15 milionů korun výměnou za 15procentní podíl.

Liberecký nullspaces zakladatelů Davida Zacha a Jiřího Kouly, který přenáší virtuální svět do reálného prostoru, získal pět milionů korun od anděla Petra Skrly, spoluzakladatele Czech Business Angel Association.

Holdingová skupina Faba za 441 tisíc eur (10,5 milionu korun) převedla práva duševního vlastnictví z několika univerzit do nově vzniklého startupu Fetus, který umí využít AI k umělému početí.


Zahraniční únorové dealy českých VC

Credo Ventures opět sází na rumunskou kartu. Vedlo pre-seed kolo do startupu Kubeark, za nímž stojí ex-zaměstnanci UiPath, ve výši 2,8 milionu dolarů (61 milionů korun), přispěly také fondy Seedcamp, 500 Emerging Europe a další.

Presto Ventures se účastní kola v hodnotě jeden milion eur (23,5 milionu korun) do ukrajinského startupu Finmap, který pomáhá se správou financí. Kolo vedl polsko-americký fond SMOK Ventures.

Český deeptech fond Tensor Ventures podpořil částkou 12 milionů korun slovenský startup Stacktape, jenž automatizuje práci vývojářů.


Tipy na čtení

Američané milují český software, české startupy americké peníze. Advokát Tytus Cytowski, zakladatel advokátní kanceláře Cytlaw, v komentáři startupistům z Česka radí, jak na založení firmy ve Spojených státech.

Velké startupové investice zamrzly a propouští se. Podle Andreje Petruse, investičního ředitele fondu Zaka VC, který do startupů plánuje investovat 30 milionů eur, je ale současná situace na trhu příležitost. Více řekl v rozhovoru pro E15.


Díky za pozornost! Pokud se vám tento newsletter líbil, budeme rádi, když ho budete sdílet se svými přáteli. Pokud se vám nelíbil, pošlete ho svým nepřátelům. K odběru CCVC se můžete přihlásit zde.

Načítám formulář...

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym