Světem zmítá investiční bouře. Českým startupům o ní asi neřekli, v květnu získaly přes tři miliardy

CzechCrunch Venture Capital přináší informace o dealech a přehled o všem, co se za poslední měsíc v českém VC světě stalo.

Peter BrejčákPeter Brejčák

vc-clanek_2360x1180_2

Foto: CzechCrunch

Je tady nový díl newsletteru CCVC

0Zobrazit komentáře

Hezké časy i pro české startupy končí. Ze Spojených států přichází zprávy o ochlazení venture kapitálového trhu, které se projevují několika způsoby:

  • Padá trh technologických akcií a bývalých startupů.
  • Klesá zájem o vstup na burzu.
  • Valuace klesají i na sekundárních trzích.
  • Ve velké analýze Roman Nováček z Presto Ventures popisuje, co se bude dít na globálním venture kapitálovém trhu a jak by měly reagovat české startupy.

Načítám formulář...

Ochlazení se totiž pomalu začíná projevovat i u nás. V květnu k tomu mezi českými startupy zatím naplno nedošlo, protože zejména březen a duben byly ovlivněné mimo jiné zhoršením makroekonomických vyhlídek i invazí Ruska na Ukrajinu.

„Celkový převis kapitálu vyvolal i v Evropě anomálie, kdy jednorožci vznikli pár měsíců od založení, a to pouze na základě vize a velikosti příležitosti, nikoli díky reálné výkonnosti firmy. V nejbližších měsících bude proto trh hledat nový normál, takže kyvadlo mezi nabídkou a poptávkou se bude více houpat,“ komentuje Tomáš Pačinda, partner investičního fondu Kaya.


Vše z květnového dění


Tipy na čtení

Querko, ArtMaster, Equilibre Technologies, Live Penalty, Outfindo. Nejvlivnější Čech světového internetu – obchodní šéf YouTube Robert Kyncl investuje do českých startupů. Jak říká pro Hospodářské noviny, mají podle něj skvělou budoucnost.

Kde hledat peníze? Platforma Vestbee zmapovala stovku nejaktivnějších venture kapitálových fondů, které působí v regionu střední a východní Evropy.

Vzhledem k současnému dění je možná pro startupy lepší alternativa bootstrapping místo získávání peněz od investorů. Námět na přemýšlení sepsal portál Sifted.

Jen 10 procent partnerů ve VC fondech v našem regionu jsou ženy. Sifted přinesl přehled z nového reportu o působení žen ve venture kapitálu v Evropě.

Díky za pozornost! Pokud se vám tento newsletter líbil, budeme rádi, když ho budete sdílet se svými přáteli. Pokud se vám nelíbil, pošlete ho svým nepřátelům. K odběru CCVC se můžete přihlásit zde.

Načítám formulář...

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym