Stovky milionů pro český startup Deepnote a přehled dalších 20 lednových dealů i investic

Peter BrejčákPeter Brejčák

ccvc-deepnote

Foto: CzechCrunch

Jakub Jurových ze startupu Deepnote

0Zobrazit komentáře

První měsíc roku je za námi a dění na české venture kapitálové scéně se po vánočních svátcích rozběhlo naplno – Deepnote uzavřelo výraznou Series A, Pale Fire Capital posiluje svoji pozici mezi akcionáři v americkém Grouponu s cílem vrátit firmu do růstu a Vojta Roček, který exitoval startup Stories, se naplno pouští do investování jako partner v Presto Ventures. 

CzechCrunch Venture Capital přináší další informace o zmiňovaných dealech a přehled o všem, co se za poslední měsíc v tuzemském VC světě stalo. K odběru newsletteru se můžete přihlásit zde.

***

Deal měsíce: Deepnote uzavírá Series A ve výši 20 milionů dolarů

Deepnote vznikl v roce 2019, jako jeden z mála startupů s kořeny u nás prošel prestižním americkým akcelerátorem Y Combinator a už do seed kola ve výši 3,8 milionu dolarů se zapojily hvězdné fondy jako Accel (jeho historické investice zahrnují Dropbox, Slack, Spotify či UiPath) a Index Ventures (Robinhood nebo české Resistant.AI).

Nyní trojice zakladatelů Deepnote – Jakub Jurových, Jan Matas a Filip Stollar – uzavřela Series A ve výši 20 milionů dolarů, bezmála 440 milionů korun.

  • Investici vedl Accel a Index Ventures a přispěli i další investoři ze seed kola – Y Combinator a tuzemský fond Credo Ventures.

Deepnote s oficiálním sídlem v San Francisku a kancelářemi také v Praze zjednodušeně řečeno vyvíjí Google Dokumenty pro datové vědce.

  • Speciální notebook Deepnote využívají desítky tisíc uživatelů, a to i na univerzitě v Cambridge, na Harvardu nebo MIT.
  • Deepnote jsme zařadili do výběru 25 startupů, které se vyplatí sledovat.

„Poslední dva roky se rostoucí tým Deepnote soustředil na vývoj nejlepšího kolaborativního notebooku na trhu. Série A spolu se silnou komunitou kolem Deepnote potvrzuje, že se toto úsilí vyplácí. Deepnote má dobrou pozici k tomu, aby změnil pracovní postupy datových analytiků a vědců, a my jsme rádi, že můžeme tento tým nadále podporovat,“ hodnotí Andrej Kiska, partner v Credo Ventures.


Vše z lednového dění ve VC světě v jedné větě

– Jan Barta a Dušan Šenkypl z Pale Fire Capital drží už 9,5 procenta akcií amerického Grouponu, jsou tak druhým největším akcionářem ve firmě a po vzoru Slevomatu ji chtějí vrátit zpátky na růstovou trajektorii.

– Estonská společnost Wolf3D, jež stojí za projektem Ready Player Me, nabírá 13 milionů dolarů (285 milionů korun) s podporou tuzemského Somnium Space, v loňském srpnu ji podpořilo také české Presto Ventures.

– Natland prodává část skupiny Digital People se značkami jako Zoot, Different, Urban Store nebo Bibloo, za stovky milionů korun do ní vstupuje slovenská firma Across e-commerce.

– Doteď nenápadný startup Byte Trading českého spoluzakladatele uzavírá seed kolo ve výši 7 milionů dolarů (150 milionů korun) pod vedením švýcarského fondu Redalpine, jenž historicky podpořil aplikaci Robinhood nebo neobanku N26.

– U krypta zůstáváme, investiční skupina Miton (respektive její fond Miton C zaměřený na kryptoprojekty) posílá desítky milionů korun do sesterských českých projektů Coinmate a Confirmo.

– Tuzemský Stratox Cloud Native se službou CodeNow získává vyšší desítky milionů korun od fondu J&T Ventures.

– VC fond Reflex Capital zakladatele Ondřeje Fryce vkládá do PPC Bee desítky milionů korun výměnou za podíl 12,4 procenta.

– Kanadskému startupu české zakladatelky WFHomie investoři včetně VC fondů a andělských investorů jako David Šmejkal posílají 1,5 milionu dolarů (33 milionů korun).

– Investiční program Seed Starter České spořitelny a společnost ZenX Capital investují 27 milionů korun do startupu PalmApp.

– Celkem 1,2 milionu dolarů (26 milionů korun) posílá do ukrajinského startupu Finmap skupina investorů včetně českého fondu Presto Ventures.

– Investoři z eRockets v čele s Jiřím Hlavenkou, Tomášem Fikarem a Ondřejem Klegou posílají nespecifikovanou částku do české módní značky Vuch, v portfoliu fondu doplní SportObchod či Astratex.

– Jiří Hlavenka má novou investiční stopu také u českého startupu Amio, který v novém pre-seed kole i od dalších investorů získává 390 tisíc eur (9,5 milionu korun).

– Slovenský startup iERP uzavírá investici 520 tisíc eur (13 milionů korun) od fondů Zero Gravity Capital, CB Investment Management a společnosti Cognitum.

– Technologický holding Solitea za stovky milionů korun prodává rakouskou firmu JET ERP do rukou amerického globálního hráče Aptean.

– Čeští Depo Ventures otevírají svůj druhý andělský fond v plánované výši 45 milionů korun, budou v něm spolupracovat i s dalšími VC hráči jako Impulse Ventures.

– Depo Ventures zároveň představuje i první investici fondu, společně s Tensor Ventures v pre-seed kole posílá 500 tisíc eur (12 milionů korun) do startupu Blockmate.io.

– Tensor Ventures zakladatelů Romana Smoly a Martina Drdúla investuje také půl milionu eur do španělského startupu Bioo.

– Ze StartupJobs jsou nově také investoři a do projektu Encubate posílají jednotky milionů korun.

– A nový fond naplno rozbíhá také JIC – pro startupy má připravených 20 milionů korun, prvních 500 tisíc korun JIC Ventures posílá do společnosti Harangi Sound.

– Společnost Vafo Praha miliardáře Pavla Boušky podpořila podnikatelský akcelerátor Point One České zemědělské univerzity.


Tipy na zajímavé čtení

Vojta Roček je spoluzakladatelem datově-analytického startupu Stories, který exitoval do rukou amerického giganta Workday. Po ukončení své štace ve firmě však Roček startupové prostředí neopouští a chystá se v něm nadále působit jako investor.

  • Stal se jedním ze čtyř partnerů ve fondu Presto Ventures, do nějž také vložil své peníze.
  • Fond, který původně investoval výhradně prostředky podnikatele Tomáše Krska, si Roček vybral proto, že se s ním potkal u svých investic do CloudTalku a Oddinu.
  • Kromě dvou jmenovaných Roček podpořil také startupy Genster a XTND, které už nefungují, ale další se – alespoň zatím – zdají jako dobré trefy. Konkrétně jde o Contember, Aispeco, Goodlok a Madmonq.
  • A nyní společně s týmem hledá další.

Slavný akcelerátor Y Combinator mění finanční podmínky pro podpořené startupy.

  • Sice bude investovat vyšší částku, nové podmínky se ale nemusí vyplatit menším a neamerickým firmám.
  • I podle zdejších startupů Supernova a Deepnote, které Y Combinatorem prošly, nejde o kroky dobrým směrem.

Investorka Petra W. Končelíková z Nation 1 v komentáři popisuje dvanáct způsobů, jak úspěšně potopit svůj startup – tedy dvanáct důvodů, proč nejčastěji selhávají. Tím hlavním je lidský faktor. Poučte se z chyb jiných.

Analytická společnost CB Insights připravila velkou analýzu globálních VC trendů za rok 2021. Nabízí přehled všech možných čísel o jednotlivých kolech, aktivitách v USA, Evropě i Asii a trackuje například vznik jednorožců.


Díky za pozornost! Pokud se vám tento newsletter líbil, budeme rádi, když ho budete sdílet se svými přáteli. Pokud se vám nelíbil, pošlete ho svým nepřátelům. K odběru CCVC se mohou přihlásit zde.

Zapomněli jsme napsat něco, co podle vás v CCVC nemělo chybět? Máte zpětnou vazbu?

Jakýkoliv feedback prosím posílejte na peter@cc.cz.

Na viděnou za měsíc,

Peter

Diskuze (0)

Novinka

Anonym