České startupy v první polovině roku přilákaly o 70 procent méně peněz od investorů než loni

CzechCrunch Venture Capital přináší informace o dealech a přehled o všem, co se za poslední měsíc v českém VC světě stalo.

Peter BrejčákPeter Brejčák

vc_21

Foto: CzechCrunch

Co se aktuálně děje v českém byznysovém rybníčku?

Právě čtete webové vydání našeho newsletteru CzechCrunch Venture Capital. Na začátku každého nového měsíce v něm shrnujeme to nejdůležitější, co se v tom právě skončeném na poli českých VC dealů stalo, abyste byli neustále v obraze.

Načítám formulář...

Blbá startupová nálada se ze Spojených států přelila i k nám. A potvrzují to také data o medializovaných venture kapitálových dealech, jež CzechCrunch kromě newsletteru CCVC, který právě čtete, sleduje i v nové databázi VC investic posledních let.

Startupy českých zakladatelů během prvních šesti měsíců letoška oznámily celkem 49 transakcí o celkové hodnotě, která těsně přesahuje hranici šesti miliard korun. Průměr se tak zastavil na 123 milionech.

Jaká čísla to byla od ledna do června loňského roku?

  • Dealů bylo celkem 61 (letos tak došlo k meziročnímu poklesu o 20 procent).
  • Celková hodnota byla 20,4 miliardy korun (meziroční pokles o 72 procent).
  • K poklesu přitom podle dat platformy Vestbee letos dochází napříč regionem střední a východní Evropy.

Loňská vysoká částka souvisí s oznámením několika obřích kol – Productboard 125 milionů dolarů, Dodo 60 milionů eur, Rohlík 220 milionů eur, Ataccama 150 milionů dolarů a Kiwi.com 100 milionů eur. Jen těchto pět investic se tak dohromady postaralo o přibližně 16 miliard korun v investicích.

  • Letos mezi startupy českých zakladatelů tak velká kola chybí. Nejvyšší během prvního půlroku oznámil IP Fabric s hodnotou 25 milionů dolarů, tedy 542 milionů korun. Jde o jedinou investici nad půl miliardy.

V první polovině tohoto roku naopak zaznamenáváme meziroční navýšení počtu exitů – během loňska nastal jeden, letos už šest. Nejzásadnějším byl Smartlook, podle zdrojů CzechCrunche se mohla hodnota transakce pohybovat i kolem dvou miliard korun.

Jak hodnotí současný vývoj na VC trhu investoři a zástupci VC fondů? A co očekávají od zbytku letoška? Na to jsme se jich ptali ve velkém reportu.

Martin Feix CC+

Přečtěte si takéJak zvítězit nad egem a osekat firmu, když přijdou problémyJak zvítězit nad vlastním egem a osekat firmu, když přijdou problémy. Přijďte na debatu s Feixem


Srpnové dealy českých zakladatelů

Česko-slovenský startup AhoyConnect zakladatele Tomáše Jasovského, který pomáhal s budováním komunit, exitoval do rukou amerického Commsoru. Mezi jeho investory patřily české fondy Lighthouse Ventures, Kaya VC a polské Inovo Ventures Partners.

Startup Investown zakladatelů Alana Pocka a Petra Maslíka, jenž nabízí investice do nemovitostí, získal vyšší desítky milionů korun v rámci bridge kola od společnosti Finbus. Valuace se má pohybovat kolem jedné miliardy.

Sanezoo, který s umělou inteligencí a strojovým viděním hlídá výrobu, získal padesát milionů korun, na investici se podílí i český Venture Club Invest.

Mindzero, za kterým stojí David Semerád, mělo od investorů na začátku roku přislíbených 1,3 milionu dolarů, nakonec první kolo uzavřelo na dvou milionech dolarů (44 milionů korun). Mezi investory jsou například Andrej Kiska, Ondřej Bartoš, Lubo Smid, Robert Kyncl, Jan Bednář, Tomáš Krcha, Katka Sabo, Robin Raszka nebo Pavel Serbajlo.

Feedyou, které vyvíjí virtuální asistenty, získává přes 30 milionů korun od skupiny individuálních investorů včetně bývalého CTO Avastu Pavla Kučery, Michaela Rostocka Poplara, Michala Illicha či třeba Cedrica Maloux ze StartupYard. Prvních dvacet milionů korun získalo již loni, nyní kolo navýšilo o dalších přibližně deset milionů.

Tuito zakladatelů Petra Zapletala, Michala Štěrby a Michala Urbánka, které propojuje světy e-commerce a pojištění, hlásí první investici – Purple Ventures a Nation 1 do něj vkládají jeden milion eur (24 milionů korun).

Do online průvodce nákupů na e-shopech, projektu Outfindo Jana Matějů, investoři v čele s Presto Ventures a přispěním Patero a Longevity Fellows posílají 900 tisíc eur (22 milionů korun).

Srovnávač energií Encall zaujal Seed Starter České spořitelny, jenž do startupu v post-seed kole posílá nižší desítky milionů korun.

Advanto pro výplaty kdykoliv získalo 500 tisíc eur (12 milionů korun) od investorského dua Jean-Pascal Duvieusart a Ladislav Bartoníček, kteří donedávna byli minoritními spoluvlastníky investiční skupiny PPF rodiny Kellnerových. Přidali se i stávající investoři Nation 1, V-Sharp Ventures Alpha nebo investor Aleš Ječmen.

InvestBay umožňuje investovat do nemovitostí a týdny po spuštění dostal deset milionů korun od Albacon Holdingu Jaroslava Bartáka, což je významný dodavatel bankovních technologií.

Lakmoos propojuje umělou inteligenci a behaviorální analýzy a měsíce po spuštění hlásí investici 150 tisíc eur (3,6 milionu korun) i od advokátní kanceláře Sedlakova Legal.

Do plzeňského Protoprintu z oblasti 3D tisku posílá jednotky milionů korun Ondřej Jirovec, zakladatel miliardové společnosti Beryko.

Merchantee zakladatele Jakuba Vraspíra, jež e-shopům díky datům pomáhá s expanzí, získalo stovky tisíc korun od společnosti BizMachine.

Recyklační ETW ze špinavých obalů dělá nové – a získává další miliony korun. Investiční společnost Prime Fund koupila částečný podíl původního investora Michala Dědka, do firmy má prý poslat další miliony v následujících letech.

Holding Czechoslovak Group koupil 70 procent projektu Pocket Virtuality, virtuální reality, která firmám nabízí „teleport“.


Zahraniční srpnové dealy českých VC

Inven Capital vedl kolo ve výši 35 milionů dolarů (773 milionů korun) do izraelské umělé inteligence Wint, která hlídá potrubí.

Miton C a RockawayX se podílí na investici pět milionů dolarů (110 milionů korun) do kryptopeněženky Xverse s oficiálním sídlem v Hongkongu a výraznou českou stopou. Seed kolo vedl fond Jump Crypto s přispěním více než desítky dalších.

Presto Ventures opět investuje v Gruzii, tentokrát do kryptoplateb pro každodenní využití. Do CityPay.io posílá společně s Tetherem a dalšími investory více než dva miliony eur (přes 48 milionů korun).

Český rodinný holding Hopi za nižší desítky milionů korun získal podíl v mnichovském startupu na veganské potraviny Greenforce.

Zaka VC a podílník PPF Jean-Pascal Duvieusart se podílí na investici přesahující jeden milion eur (24 milionů korun) do rakouské platformy pro skupinové rezervace ubytování Tripmakery.

Tensor Ventures společně s německým fondem Rheingau Founders posílají dohromady 24 milionů korun do německého dstacku s produktem, který firmám otevírá dveře k strojovému učení.

Pražský Look AI Ventures se podílí na pre-seed kole 500 tisíc dolarů (11 milionů korun) do londýnského startupu Electric Sheep, jenž využívá umělou inteligenci pro tvorbu vizuálních efektů.


Hodí se vědět

Turci koupili Twisto. Svět se změnil, úplně jsme změnili přístup a jdeme tvrdě za ziskem, říká v rozhovoru zakladatel startupu Michal Šmída.

Že zakladatel startupu umí svůj obor, nestačí. Musí mít perfektní obchodní instinkt a být vyzrálá osobnost, píše v komentáři Michal Ciffra z Depo Ventures.

Má připravený kapitál v miliardách korun. Možná jsem strýček Skrblík, ale ne „hrabal“, říká o sobě Karel Obluk, bývalý šéf společnosti AVG, jenž se jako investor nadále pohybuje v oblasti kyberbezpečnosti.

ESOP nemusí vyhovovat každé firmě, protože navzdory pozitivům nejsou zaměstnanecké akcie univerzálně vhodné. Zakladatel a šéf agentury Panaxeo Adam Okruhlica přibližuje alternativu, kdy místo toho sdílí zisk.


Díky za pozornost! Pokud se vám tento newsletter líbil, budeme rádi, když ho budete sdílet se svými přáteli. Pokud se vám nelíbil, pošlete ho svým nepřátelům. K odběru CCVC se můžete přihlásit zde.

Načítám formulář...

Rubriku Startupy podporujíjt-retina