Tomáš Čupr založil vlastní fond a české startupy si připsaly další miliardový exit

CzechCrunch Venture Capital přináší informace o dealech a přehled o všem, co se za poslední měsíc v českém VC světě stalo.

Peter BrejčákPeter Brejčák

ccvc8

Foto: CzechCrunch

Tomáš Čupr

0Zobrazit komentáře

Tomáše Čupra snad není třeba představovat. Založil a úspěšně prodal Slevomat a Dáme jídlo a dnes stojí v čele online supermarketu Rohlík, který se s rozvozem potravin rozpíná po Evropě. Čas od času přitom udělal nějakou investici, teď ale nazrál čas, aby dal svým investičním aktivitám jasnější řád a strategii. Spouští proto investiční skupinu TCF Capital.

  • V jejím názvu se skrývá Tomáš Čupr Family.
  • Hlavním aktivem bude Rohlik Group.
  • Ve skupině Čupr drží podíl 42 procent, jehož hodnota má převyšovat 720 milionů eur (17 miliard korun).
  • TCF Capital rovněž drží pozice v českých startupech, jako je Keboola, FlexDog nebo Rossum.

Načítám formulář...

V budoucnu chce Čupr se svými kolegy najít další podobně rostoucí firmy s velkým potenciálem. Konkrétně se zaměří zejména na páteřní či infrastrukturní firmy z oblastí jako zemědělství, produkce či zpracování jídla a rychloobrátkového zboží, výroba nebo retaileři a velkoobchody.

Ještě v letošním roce by mohl Čupr prostřednictvím TCF Capital proinvestovat desítky milionů eur, konkrétní investiční cíle ale zatím prozrazovat nechce.

  • Obecně TCF Group plánuje investovat řádově větší částky, než bývá v regionu a vybraných oblastech běžné, a to kolem 30 až 50 milionů eur (700 milionů až 1,2 miliardy korun).
  • Z velké části chce Čupr investovat vlastní prostředky, do některých záměrů plánuje vpustit i externí kvalifikované investory. V jaké formě a poměru to bude, se teprve rozhodne.
  • Do budoucna očekává, že by externí zdroje mohly představovat zhruba pětinu aktiv.

Do roku 2030 by měl TCF Capital v ideálním scénáři mít v celkové hodnotě spravovaných aktiv pět miliard eur, což je v aktuálním přepočtu zhruba 118 miliard korun – a sedminásobek stávající hodnoty.

„Přemýšlel jsem, jak zhodnocovat prostředky, které jsem si vydělal. Většinu jsem dal do Rohlíku, hodně jsem se zadlužil, abych v něm mohl koupit velký podíl, což se mi poměrně zásadně vyplatilo. Víceméně jsem ale dělal oportunistické a ad hoc investice. Rozhodli jsme se proto nyní zprofesionalizovat to, co už nějakou dobu děláme,“ říká Tomáš Čupr.


Červnové dealy českých zakladatelů

Je to oficiální. Česká startupová scéna si připsala další exit, jehož cenovka přesáhla miliardu korun. Brněnský Smartlook zakladatelů Petra Janošíka a Ondřeje Machka kupuje technologický gigant Cisco. Startup historicky podpořily mimo jiné české fondy Reflex Capital a Novira Capital.

Startup Fireball zakladatele Jana Rooseho chtěl deskovku Dungeons & Dragons převést na mobily, nyní mu ale došly peníze. Roose nenašel investory, zavřel kanceláře a ve vývoji chce pokračovat sám. Za téměř pět let získal od investorů 1,5 milionu dolarů (33 milionů korun), mimo jiné od Jiřího Hlavenky, Olivera Dlouhého, Jána Ilavského či fondu Purpose Ventures.

IP Fabric zakladatele Pavla Bykova pro správu síťové infrastruktury oznámil kolo Series B ve výši 25 milionů dolarů (542 milionů korun), které do něj vkládá britský fond One Peak za účasti předchozích investorů, německého Senova a českých Presto Ventures.

Český startup Woltair, který urychluje zavádění obnovitelných zdrojů energií, od investorů v čele s Westly Group a Fifth Wall nabral 20,5 milionu eur (483 milionů korun). I v tomto kole se zapojily stávající české fondy Kaya VC a Inven Capital.

Resistant AI spoluzakladatele Martina Reháka, který bankám pomáhá proti podvodům, navýšil své Series A o dalších 11 milionů dolarů (239 milionů korun) od fondu Notion Capital, který se tak přidal k původním investorům včetně GV, Index Ventures, Credo Ventures a Seedcamp. Celková výše kola tak je 27,6 milionu dolarů (599 milionů korun).

Zakladatel Shoptetu Miroslav Uďan prodal další část svého podílu ve firmě většinovému majiteli Impulse Ventures Ondřeje Tomka. Kapitál využije na budování nového startupu Out of Dark, se kterým chce zlepšovat zákaznickou cestu přes produkty firem.

Slovenský venture kapitálový fond Zero Gravity Capital posílá desítky milionů korun do startupu 4Trans, který se zaměřuje na faktoring pro autodopravce.

SmartHead zakladatelky Veri Osvald, který pomáhá firmám s udržitelností (ESG), získal jeden milion eur (24 milionů korun) od Seed Starteru České spořitelny.

Projekt Nesnězeno, který bojuje proti plýtvání jídlem, se spojil s maďarským protějškem a zároveň hlásí, že čeští Tilia Impact Ventures, maďarští Fiedler Capital a BNL Start Partners, slovinští Silicon Gardes a další do něj vložili blíže nespecifikované desítky milionů korun.

VR Life Jany Trdé, který přináší virtuální realitu do zdravotnictví, od společnosti Molecular HydroGEN Investment Group získává 15 milionů korun.

Localazy zakladatele Václava Hodka podpořily fondy Lighthouse Ventures, JIC Ventures, 12Bullets a Garage Angels vyššími stovkami tisíc eur, pravděpodobně kolem 10 milionů korun. První investici v podobné výši již startup získal od Lighthouse Ventures před třemi lety, celkem tak od investorů vybral téměř milion eur (24 milionů korun).

Aplikace Týmuj zakladatele Petra Solomona pro organizaci sportovních týmů získává několik milionů korun od investora Matěje Turka.

Startup Aireen zakladatele Davida Navrátila, který s umělou inteligencí hledá známky vážných nemocí na oční sítnici, nabírá několik milionů korun od investiční skupiny Progresus. Připojuje se k dosavadním investorům Precise Control, Tensor Ventures a Wood & Company.

Vývojářské studio Ackee, za nímž stojí Josef Gattermayer, Martin Půlpitel a Dominik Veselý, získalo prvního externího investora – společnost Abres Technologies do něj podle odhadu vkládá desítky milionů korun.

KBC Bank (majitel ČSOB) se stala polovičním vlastníkem podílu ve startupu Digital & Legal, jehož produktem je platforma Green0meter pro výpočet skóre ESG. Společně založili podnik, součástí transakce je i opce na zbývající podíl.


Zahraniční červnové dealy českých VC

Credo Ventures v lednu vedlo pre-seed ve výši dvou milionů dolarů (44 milionů korun) do britského ElevenLabs se zaměřením na tvorbu realistických hlasových nahrávek pomocí umělé inteligence. Nyní startup oznámil uzavření kola série A s částkou 19 milionů dolarů (413 milionů korun) – opět investovalo i Credo Ventures, kolo vedl Andreessen Horowitz (a16z) s dalšími hvězdnými jmény.

Americký startup Parrot s českou stopou, jenž pomáhá s přepisy výpovědí na soudech, uzavřel kolo série A ve výši 11 milionů dolarů (240 milionů korun) od Amplify Partners s přispěním fondu XYZ Venture Capital a skupiny andělských investorů. Dohromady s předchozími koly startup nabral už čtrnáct milionů dolarů, investorem byl i Andrej Kiska.

Slovenské chytré popelnice, startup Sensoneo, uzavřely sérii A ve výši 6,2 milionu eur (146 milionů korun) od Taiwania Capital, Crowdberry, EIC Fund a Venture to Future Fund. V předchozích kolech investovali čeští Credo Ventures i Y Soft Ventures.

Zero One Hundred, které investuje i do českých startupů, se podílelo na sérii A ve výši pět milionů eur (118 milionů korun) do slovenského startupu SuperScale, který pomáhá tvůrcům mobilních her zvyšovat své příjmy.


Je dobré vědět

ESOP? Jako čekání na Godota… Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela oznámil plán na zavedení zaměstnaneckých akcií, vláda ale žádnou konkrétní představu nemá. Advokátní kancelář Mavericks alespoň představila novou příručku, ve které analyzuje současný stav ESOPů v Česku a popisuje základní alternativy.

ESOP jako fundraising. Česká platforma pro whistleblowery FaceUp (u nás působí pod značkou NNTB – Nenech to být) získala nové finance na další růst od vlastních zaměstnanců. V rámci prodeje akcií přes program související s ESOPem vybrala pět milionů korun. Historicky podobný model zavedl i Rohlík nebo teď již exitovaný Roivenue.

Startupová scéna má nový pár. KB SmartSolutions a investiční Depo Ventures zahájily spolupráci. Hlavním cílem je vyhledávání nadějných startupů, především díky rozšíření společného pole působení.

Nové peníze pro startupy. Varšavský ffVC oznámil otevření nového fondu ve výši 60 milionů eur (1,4 miliardy korun) se zaměřením na pozdní seed a Series A kola do startupů ze střední Evropy.

Přibudou i další státní peníze. Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s agenturou CzechInvest nyní vyhlásilo výzvu z Národního plánu obnovy, přičemž na dotaci by mohlo dosáhnout až 500 subjektů. Má jít o 150 milionů korun.

Posila pro startupové právníky. Tým advokátky Havel & Partners pro oblast venture kapitálu posílil Tomáš Cironis na pozici Investment Principal. Na starosti má business development a posilování vztahů se zakladateli startupů.

Přichází vystřízlivění. Startupové nadšení a boření rekordů je na pár let minulostí. „Na Západě bylo ve startupech žádoucí mluvit o work-life balance a flexible workplace, ale na Východě se stále maká,“ říká v rozhovoru pro E15 Přemysl Rubeš z Presto Ventures.


Díky za pozornost! Pokud se vám tento newsletter líbil, budeme rádi, když ho budete sdílet se svými přáteli. Pokud se vám nelíbil, pošlete ho svým nepřátelům. K odběru CCVC se můžete přihlásit zde.

Načítám formulář...

Rubriku Startupy podporujíjt-retina